15.05.2020

Zatory na sieci kanalizacyjnej? Sami możemy je ograniczać

Co wrzucamy do naszych toalet? Niemal wszystko, co zmieści się w muszli klozetowej. Tymczasem powinien tam trafiać tylko papier toaletowy i nieczystości. Każdego dnia pojawiają się jednak również inne, bardzo szkodliwe dla systemu kanalizacyjnego i środowiska rzeczy. Są to: patyczki do uszu, artykuły higieniczne, nawilżone chusteczki, waciki, pampersy, ścierki papierowe, które nie rozpuszczają się w wodzie i zwiększając swoją objętość powodują zatory. Również włosy, sznurki tekstylia, niedopałki papierosów, popiół – powodują zatory w sieci kanalizacyjnej. Przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm, każdy większy przedmiot blokuje więc przepływ ścieków.

Ogromny wpływ na powstawanie awarii, zatrzymywanie pomp i ich uszkodzenie mają tłuszcze i oleje po smażeniu, a także farby, kleje i lakiery, które tężejąc osadzają się na ściankach i zatykają rury.

Do toalet nie powinny trafiać też leki, strzykawki i artykuły medyczne, bo mogą narazić na zakażenie pracowników wodociągów i doprowadzić do skażenia środowiska.

Resztki żywności stają się natomiast rajem do bytowania i rozmnażania się gryzoni.

Zatory, które powstają na sieci powodują wybijanie kanalizacji, nieprzyjemny zapach, awarie w sieci i na oczyszczalni ścieków. Oprócz codziennego czyszczenia sieci kanalizacyjnej, trzeba też dodatkowo udrażniać rury kanalizacyjne, żeby nie doszło do wylania nieczystości i awarii urządzeń.

Pamiętajmy, że sieć kanalizacji sanitarnej jest przystosowana do przyjmowania wyłącznie nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego!!!

Słubickie wodociągi w celu uszczelnienia systemu kanalizacji sanitarnej realizują od 2018 roku zadanie pn. Wykonanie modernizacji renowacji istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej na obszarze miasta Słubice" realizowanego według Warunków Kontraktowych FIDIC (czerwony) część I "Remont Sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami i studniami", które jest jednym z elementów projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spółjności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, oś priorytetowa II "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu" - Działanie 2.3. "Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach". Nr projektu: POIS.02.03.00-00-0033/16

Co pracownicy słubickich wodociągów znajdują w sieci kanalizacyjnej? 

Zapraszamy do obejrzenia również materiału reporterskiego dziennikarzy słubickiej telewizji HTS.

Reportaż HTS Słubice

Komunikaty

Brak aktualnych komunikatów
ikona Podaj stan wodomierza
ikona Zgłoś awarię

Biuro Obsługi Klienta

Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o.
ul. Krótka 9 | 69-100 Słubice
tel. + 48 95 758 26 65 w.10
kontakt@zuws.pl | www.zuws.pl

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.00 do 15.00.

Jakość wody

Aktualne taryfy

Oferty pracy

Podpisz umowę