15.05.2020

Zatory na sieci kanalizacyjnej? Sami możemy je ograniczać

Co wrzucamy do naszych toalet? Niemal wszystko, co zmieści się w muszli klozetowej. Tymczasem powinien tam trafiać tylko papier toaletowy i nieczystości. Każdego dnia pojawiają się jednak również inne, bardzo szkodliwe dla systemu kanalizacyjnego i środowiska rzeczy. Są to: patyczki do uszu, artykuły higieniczne, nawilżone chusteczki, waciki, pampersy, ścierki papierowe, które nie rozpuszczają się w wodzie i zwiększając swoją objętość powodują zatory. Również włosy, sznurki tekstylia, niedopałki papierosów, popiół – powodują zatory w sieci kanalizacyjnej. Przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm, każdy większy przedmiot blokuje więc przepływ ścieków.

Ogromny wpływ na powstawanie awarii, zatrzymywanie pomp i ich uszkodzenie mają tłuszcze i oleje po smażeniu, a także farby, kleje i lakiery, które tężejąc osadzają się na ściankach i zatykają rury.

Do toalet nie powinny trafiać też leki, strzykawki i artykuły medyczne, bo mogą narazić na zakażenie pracowników wodociągów i doprowadzić do skażenia środowiska.

Resztki żywności stają się natomiast rajem do bytowania i rozmnażania się gryzoni.

Zatory, które powstają na sieci powodują wybijanie kanalizacji, nieprzyjemny zapach, awarie w sieci i na oczyszczalni ścieków. Oprócz codziennego czyszczenia sieci kanalizacyjnej, trzeba też dodatkowo udrażniać rury kanalizacyjne, żeby nie doszło do wylania nieczystości i awarii urządzeń.

Pamiętajmy, że sieć kanalizacji sanitarnej jest przystosowana do przyjmowania wyłącznie nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego!!!

Słubickie wodociągi w celu uszczelnienia systemu kanalizacji sanitarnej realizują od 2018 roku zadanie pn. Wykonanie modernizacji renowacji istniejącej sieci wodno-kanalizacyjnej na obszarze miasta Słubice" realizowanego według Warunków Kontraktowych FIDIC (czerwony) część I "Remont Sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami i studniami", które jest jednym z elementów projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Słubice" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spółjności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, oś priorytetowa II "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu" - Działanie 2.3. "Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach". Nr projektu: POIS.02.03.00-00-0033/16

Co pracownicy słubickich wodociągów znajdują w sieci kanalizacyjnej? 

Zapraszamy do obejrzenia również materiału reporterskiego dziennikarzy słubickiej telewizji HTS.

Reportaż HTS Słubice

Komunikaty

ikona Podaj stan wodomierza
ikona Zgłoś awarię

Biuro Obsługi Klienta

Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o.
ul. Krótka 9 | 69-100 Słubice
tel. + 48 95 758 26 65 w.10
kontakt@zuws.pl | www.zuws.pl

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.00 do 15.00.

Jakość wody

Aktualne taryfy

Oferty pracy

Podpisz umowę